Üldandmed Kontakt Otsi

Riigi ja erasektori toel läheb rekordarv noori välismaale õppima


Käesoleva aasta 17. augustil tunnustatakse 4000 € suuruse stipendiumiga 22 silmapaistvat värsket gümnaasiumilõpetajat, kes siirduvad õppima välismaa ülikoolidesse. Stipendiumiga toetatakse Eestist pärit andekate keskharidusega noorte kõrghariduse tasemel õpinguid tunnustatud väliskõrgkoolides, et nad tuleksid pärast lõpetamist kodumaale tagasi oma teadmisi rakendama.
 
„Noore õpetlase stipendium on hea näide era- ja avaliku sektori koostööst. Kui viimaste aastate praktika järgi on stipendium välja antud 20 noorele, siis tänavu saavad kaks gümnaasiumilõpetajat stipendiumi vaid stipendiumiprogrammile tehtud annetustest ja seda üksnes tänu annetajate varasemast suuremale panusele,“ selgitas sihtasutuse Archimedes riiklike kõrgharidusprogrammide büroo juhataja Evelin Einla-Polluks.
 
Mainekasse välisülikooli õppima minemisel ja erialavalikul on õpilasi inspireerinud kõige enam nende enda õpetajad. Üks stipendiaatidest sõnas intervjuul: „Minu õpetaja äratas sellise huvi, et tahaks seda ka ise edasi õppima minna ja isegi teistele õpetada!“ Nõukogu sõnul oli käesoleval aastal kandidatuur eriti tugev ning suurelt mõtlevaid ja väga inspireerivaid noori ikka jagub. Tänavused noored õpetlased siirduvad õppima peamiselt Suurbritannia ülikoolidesse, samas minnakse ka Itaalia, Prantsusmaa ja Hollandi tunnustatud ülikoolidesse. Erialavalik ulatub kosmonautikast ja aeronautikast, loodusteadustest, kriminalistikast, biokeemiast džäss- ja klassikalise muusikani. 2020. aasta ja varasemate Noore õpetlase stipendiaatidega saab tutvuda siin.
 
„Stipendium annab noortele nii hea stardikapitali kui võimaluse kuuluda varasemate stipendiaatide võrgustikku, mis tagab uues riigis kontaktid, kellele helistada või kellega suhelda, kui peaks tekkima mõni mure,“ lisas riiklike kõrgharidusprogrammide büroo juhataja. Ka Noore õpetlase stipendiumi vilistlaste sõnul on rahaline toetus suureks abiks, kuid veelgi suurem väärtus on NÕSi võrgustik, mis annab põnevad ja kasulikud tutvused kogu eluks.
 
Otsuse stipendiaatide valiku ja stipendiumi suuruse osas tegi haridus- ja teadusministri käskkirjaga moodustatud Noore õpetlase stipendiumi nõukogu. Stipendium antakse noortele teadmises, et omandatud teadmisi ja oskusi rakendatakse õpingute lõpetamise järgselt Eesti hüvanguks. Tänavu esitas stipendiumile taotluse 55 noort. Noore õpetlase stipendiumi annab sel aastal üle Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid.
Viimased uudised